OsobníWordPress

WordCamp Praha 2019

Jaký byl WordCamp Praha 2019?

Uděláme si malé ohlédnutí za událostí WordCamp Praha 2019, která se zaměřuje na WordPress, web, marketing, webdesign, SEO a další oblasti online podnikání, které jsou spojené s webem. Z tohoto ročníku jsem také udělal krátký video report.

WordCamp v Praze byl již šestý v řadě a čtvrtý WordCamp v Praze, na kterém jsem byl. Z mého prvního ročníku WordCapmu 2016 jsem psal také report. Akce je vždy rozdělená na 2 části. Jedna je pro uživatele WordPressu a druhá pro vývojáře.

WordCamp se konal v sobotu 23.2.2019 na VŠE (Vysoká škola ekonomická) v Praze. Předchozí roky jsem na WordCamp jezdil autem a měl jsem to v plánu i letos, než jsem strčil klíček do zapalování a zkusil nastartovat.

Autobaterie mě zklamala (R.I.P 23.2.19). Došlo tak na záložní plán – Vlak. Jediný vlak, který jsem stíhal, přijel do Prahy v 10. No co, lepší pozdě než vůbec. Tento rok před VŠE vyrostlo staveniště a plno nových kanceláří.

Přednášky na WordCampu

Bohužel jsem nestihl první přednášku, kterou měl Pavel Ungr o Technickém SEO na WordPressu od A do Z a Petra Dolejšová o Autorském právu v digitálu.

Stihl jsem přednášku Tomáše Cirkla z wplama.cz, který shrnul vývoj WordPressu za posledních 5 let. Přednáška byla zajímavá, protože si člověk mohl retrospektivně lépe představit změny za poslední dobu a jak WordPress pokročil z „blogovátka“ až po rozsáhlý systém pro tvorbu webů.

Mezitím měl přednášku Borek Bernard – Tak trochu jiný vývoj „šablon“ s Gatsby.js. Po těchto přednáškách následoval další program, ale byla také možnost jít na oběd, který se podával v prvním patře, kde byla v předchozích ročnících after párty.

Během obědové pauzy probíhala tzv. WordPress Kuchařka, která obsahovala praktické návody (Karolína Vyskočilová), jak pracovat s Gutenbergem.

Pavel Urbánek (WP-Hosting.cz) ukázal v několika krocích, jak nastavit HTTPS ve WordPressu a jak přegenerovat odkazy v databázi z http na https.

Vláďa Smitka předvedl, jak správně nastavit bezpečnostní plugin WordFence. Tento plugin používám více na bezpečnostní sken než na zabezpečení, takže to byl určitě přínosný návod, a WP kuchařku určitě hodnotím pozitivně, protože jsem hodně prakticky zaměřený.

Po kuchařce jsem šel na oběd, kde bylo na výběr vepřové s kaší nebo kuřecí s rýží. Jasná volba „Kuřecí“. Byla to určitě mnohem lepší volba oběda než bagety v minulých letech. Během toho, co jsem se cpal měl přednášku Vláďa Musílek, jak jinak než o Woocommerce.

Po obědě jsem šel na případovou studii, kterou měl Honza Bien o implementaci WP jako publikačního nástroje pro korporaci. Konkrétně šlo o Seznam Blog, který byl rozdělený na 26 různých webů a bylo potřeba vše sjednotit do jednoho systému, kterým byl WordPress.

Následovala přednáška od Pavla Cahlíka, který shrnul 7 smrtelných hříchů značek. Přednáška byla celkem i zábavná a více zaměřená na samotnou značku a marketing. Došlo také na Youtube kanál České Pošty a jedno video, které rozsekalo celou posluchárnu.

Následně v hlavní hale probíhal networking a krátká přednáška od Víťi Války, který je digitálním nomádem. Bohužel byl bez mikrofonu v rohu hlavní haly, takže nebyl moc slyšet.

V hlavní hale bylo více stánků než v předchozích ročnících. Hlavním hostingovým partnerem byl letos WP-Hosting a ne Český Hosting, jak tomu bývalo dříve. Další stánky měly Simple Shop a AnyDesk což je aplikace, která funguje podobně jako TeamViewer pro vzdálený přístup.

wordcamp praha 2019 organizatori

Další přednášku jsem také vynechal a povídal si v hlavní hale. Takže jsem úplně minul přednášku od Michala Vojáka (Znáte svoje zákazníky?).

Nakonec jsem byl ještě na závěrečné přednášce Petra Lipovského, který vyprávěl o tom, jak začít s PPC reklamou. To jsem jako divák moc neocenil, protože nedělám výkonnostní marketing. Na poslední přednášce byla zhruba polovina účastníků.

Následovalo závěrečné slovo, které měl Adam Laita jako hlavní organizátor WordCampu Praha 2019. Všichni organizátoři se sešli na pódiu a přišel čas na poděkování velkým potleskem na závěr.

wordcamp praha 2019 organizatori

Afterpárty a noční průchod Prahou

WordCamp skončil a začala after párty v klubu, který byl nedaleko VŠE. Na závěr nás čekalo občerstvení a hudba v klubu. Chvíli jsme si povídali a pak jsem šel za kamarádem, u kterého jsem měl spát.

Bydlel pár kilometrů od WordCampu, tak jsem se vydal na cestu noční Prahou a nečekal jsem, že bude tak dlouhá. Přišel jsem před kamarádův byt a nemohl jsem se mu dovolat. Když po hodině zvedl telefon, tak jsem zjistil, že je v baru u výstaviště cca 3 km daleko.

Měl jsem na výběr: vzít si taxíka nebo to jít pěšky. Co myslíte, že jsem si vybral? Šel jsem pěšky. Cesta byla docela super s nádherným výhledem na noční Prahu. Zhruba v 11 večer jsem dorazil do baru.

Chvíli jsme poseděli a pak jsme se vydali na tu samou cestu ale opačným směrem. Když nás šlo víc, tak cesta utekla mnohem rychleji. V půlnoci jsme dorazili na byt. Den končil ve 3 ráno zničením celé pizzy na dobrou noc.

Dopoledne jsem se probudil a vytratil se na vlak, který z Prahy odjížděl ve 12. Myslím, že celá akce se skvěle vydařila a byl to zajímavý zážitek. Už se těším na příští ročník a WordCamp v Brně.

Závěrečné hodnocení WordCampu 2019

WordCamp 2019 byl údajně druhým největším WordCampem v Evropě s účastí 500 lidí. Tento ročník se hodně lišil od předešlých. Například sponzoři a jejich stánky byly úplně jiní oproti předchozím ročníkům.

Hodně se na tomto ročníku zapracovalo na obědech a občerstvení. Myslím, že to byl znatelný pokrok, ale na WordCamp v Brně to nemá. To je ale i množstvím samotných účastníků. Přeci jenom je rozdíl nakrmit 100 a 500 lidí.

wordcamp praha 2019 hala

Myslím, že akce se hodně vydařila a musím poděkovat organizátorům za jejich čas a práci na celé události. Sám vím, že to není žádná sranda a zabere to desítky až stovky hodin, které jinak můžete věnovat svému podnikání.

Doufám, že se vám toto shrnutí WordCampu líbilo a snad se uvidíme na dalším ročníku nebo na WordCampu v Brně. 

Jaký byl WordCamp Praha 2016?

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button