AmazonOsobní

Pravda o Podnikání na Amazonu

Je Amazon reálné podnikání?

Zajímá vás pravda o Podnikání na Amazonu? Odpovím vám na nejčastěji kladené otázky pravdivě a bez obalu. Také vám něco povím o bublině okolo Amazonu v Čechách a kampaních, které se na nás valí.

Pokud máte raději realitu než pohádky, tak tento článek je právě pro vás. Jdeme na to.

Ano Amazon je určitě reálný byznys. Pozor nepleťte si zaměstnání v Amazon skladu s podnikáním na Amazonu. My se zde bavíme o podnikání na Amazonu, což je prodávání fyzických produktů v Americe nebo Evropě.

Celý proces podnikání na Amazonu jsem shrnul v článku Amazon Byznys – Letem Světem. Nejedná se tedy o žádné MLM, pyramidy, Ponziho schéma nebo jiný podvod.

pravda o podnikání na amazonu
Black Friday v USA na Amazonu 117% (Rok 2015)

Kolik stojí Podnikání na Amazonu?

Toto je velice individuální problematika. Cena se odvíjí především od produktu, který chcete vyrábět a prodávat. Dále od množství kusů počáteční objednávky a kvality zboží.

Cena se tedy může pohybovat zhruba od 100.000 až do 300.000 Kč. Do nákladů počítám také design loga a obalu, dopravu do skladu Amazonu, produktové fotky a texty na produktový listing.

Pokud tedy nebudete utrácet vysoké částky za zbytečné online kurzy, můžete své podnikání nastartovat s šesticifernou částkou. Ale počítejte také s tím, že se vám tato částka v horším případě nemusí vrátit.

Je snadné vybrat TOP produkt na Amazon?

Vybrat TOP produkt je ta nejdůležitější a nejtěžší část celého byznysu. Produkt se vybírá podle určitých kritérií, o kterých píši v článku Jak vybrat produkt.

Takový produkt by měl ideálně splňovat kritéria, jako jsou malé rozměry a váha, dobrá prodejnost, nízká konkurence, prodejní cena 10-30 dolarů a další.

Podobné produkty na Amazonu stále jsou, ale není jich mnoho. Pokud vyberete produkt dobře, můžete během prvního měsíce prodeje vydělat dvojnásobek investice. Na první pokus se vám nemusí podařit vybrat ideální produkt a můžete tak přijít o celou investici.

pravda o podnikání na amazonu
Výběr správného produktu je nejdůležitější část podnikání.

Znám pár podnikatelů z Čech a Slovenska, kteří s Amazonem skončili právě kvůli špatně vybranému produktu a vysokým nákladům. Když to tedy shrnu, tak na Amazonu jsou ještě produkty, se kterými můžete prorazit, ale měli byste počítat i s neúspěchem.

Kolik můžete vydělat na Amazonu?

Hlavní věcí, která ovlivňuje váš zisk, je produkt a marže. Marže na produktu by měla být více než 5 dolarů. U některých produktů je to však problém kvůli boji s konkurencí a ceny se po nasycení trhu radikálně snižují. Důležitým faktorem jsou také recenze produktu.

Získávání recenzí od zákazníků není nic jednoduchého. Dříve se získávali recenze jednodušeji, výměnou za produkt. Dnes už tuto možnost Amazon neakceptuje (od 3.10.2016). Je také dobré počítat s náklady na skladování, rozesílání a reklamu.

První měsíc je reálné prodávat 10-20 kusů denně, protože při startu prodeje Amazon pomáhá ve zviditelnění nových produktů. Toto období trvá měsíc.Po uplynutí této doby většinou radikálně klesnou denní prodeje na 1-5 kusů. Pak je potřeba pravidelně optimalizovat vaši prodejní stránku.

Abych to shrnul, tak je reálné vydělávat na Amazonu 20.000 Kč měsíčně i více, ale je nutné tyto peníze investovat zpět. Počítejte tedy spíše s tím, že budete první rok do Amazonu spíše investovat než vydělávat.

Jak rychle se dá nastartovat podnikání na Amazonu?

Celý start podnikání na Amazonu je velice rychlý. Jde zhruba o 2 až 3 měsíce od doby, co začnete vybírat produkt. Když vyberete produkt, budete hledat dodavatele, kteří vám pošlou vzorky, porovnáte kvalitu a necháte vyrobit první várku zboží.

Výroba se většinou pohybuje v rozmezí od 10 do 30 dnů (záleží na počtu kusů a produktu). Dále necháte zboží poslat letecky do skladu Amazonu, což trvá zhruba týden, a od té doby již můžete prodávat.

Jaká je na Amazonu konkurence?

Na Amazonu je obrovská konkurence. Když zalistujete svůj produkt na Amazon, nikdo o něm nebude vědět. Dříve to fungovalo tak, že jste rozdali zhruba 100-200 kusů zdarma výměnou za recenzi (poplatky Amazonu platí prodejce).

Po nárůstu prodejů a získání recenzí jste se mohli během pár dní zobrazovat na prvních stranách různých klíčových slov nebo jako bestseller, přestože jste byli reálně v mínusu.

Dnes tuto výměnu produktů za recenzi Amazon neakceptuje (od 3.10.2016). Je to čerstvá novinka, která značně ztíží nastartování podnikání novým prodejcům.

Na začátku tedy musíte počítat spíše se ztrátou než s profitem, abyste se dokázali poprat s konkurencí. Důležité je také se odlišit od konkurence. Většinou je to opravdu běh na dlouhou trať a dohnat některé konkurenty může trvat i několik let.

Je podnikání na Amazonu jednoduché, mohou nastat problémy?

Vše se může zdát jednoduché, ale jen na první pohled. Realita je jiná. Na Amazonu je mnoho nejistot a problémů, které mohou nastat. Může se stát, že vám Amazon ztratí vaše zboží, účtuje nesmyslné poplatky nebo vám zablokuje listing.

Také se běžně stává, že Amazon vám maže recenze u produktu nebo dochází k dalším problémům na vaší prodejní stránce. V krajním případě se může stát i to, že vám Amazon zakáže prodávat vaše produkty.

Všechny tyto problémy se mohou vyskytnout a vy můžete jen doufat, že narazíte na vstřícného člověka na podpoře Amazonu. Problém může nastat už v samotné komunikaci s výrobcem nebo s dopravou.

Na všechny tyto problémy není možné se předem připravit. Je tedy dobré mít podnikatelského ducha a v problémech se nerýpat, ale řešit je. Každý problém má své řešení. S tím vám bohužel žádný kurz nepomůže.

pravda o podnikání na amazonu
Každý problém má své řešení

Jde podnikat i bez kurzu?

Ano naprosto bez problému. Většinu informací, které potřebujete k podnikání na Amazonu máte hned po registraci prodejního účtu v nápovědě. Zbytek informací najdete zdarma na Google nebo Youtube. Stačí jen do vyhledávání zadat správnou frázi.

Důležitější, než odpovědi jsou otázky. Je totiž důležité vědět, jaké kroky máte dělat. To však nejsou informace za vyšší desítky tisíc. Dalo by se říci, že jsou to informace na 1 až 2 hodiny konzultace. A obrovskou část know-how vám odhaluji v dalších článcích.

Za peníze, které byste investovali do informací, jak podnikat na Amazonu, můžete začít své podnikání a veškeré informace najdete zdarma na internetu.  Nebo se můžete připojit do skupiny Podnikání na Amazonu. Opravdu důležitý, je výběr produktu, ve kterém hraje velkou roli i štěstí a žádný kurz vám nezaručí správný výběr produktu.

pravda o podnikání na amazonu
Všechny informace máte jako na dlani Google + Youtube + Amazon

Jak vypadají kurzy o Podnikání na Amazonu?

Nyní zde uvedu svůj názor na různé kurzy o podnikání na Amazonu a Českých kampaních. Nejde o žádný konkurenční boj ani přetahování klientů. Chci abyste si udělali svůj vlastní názor podle faktů, které si najdete z více zdrojů.

Nebudu zde rozebírat, že tyto kurzy jsou pouze kopie Amerického kurzu Amazing Selling Machine, který se už otevírat znovu nebude. Jen se zmíním o kampaních na kurz Megabyznys 2 a Kávobaron, kde autoři kurzu pravděpodobně lhali o úspěšnosti jejich produktu (kávy).  Jejich investice se jim však vrátila díky prodeji kurzů.

Navíc slibovali účastníkům kurzu Megabyznys 1 a 2, že dostanou další aktualizace kurzů zdarma, což se pravděpodobně nestane, protože se jedná o trochu jiný infoprodukt pouze přemluvený Z. Steinerem a J. Kalašem. Navíc účastníky kurzů MB1 a MB2 autoři rozdělili, aby si nemohli vyměňovat zkušenosti nebo případnou kritiku, které by jistě nebylo málo.

pravda o podnikání na amazonu

Kampaň Z nuly na Amazon.

Nyní se už ale přesuneme k současné kampani Z nuly na Amazon. První krok této kampaně byl prodej knihy, která byla napsána pouze za účelem prodeje kurzu. Tato kniha je plná motivace a teorie, aby ve čtenáři probudila obrovský zájem.

Je to však jen lákadlo na kampaň. I když bylo řečeno, že si kupujete návod, jak podnikat na Amazonu. Samotní autoři kurzu Z. Steiner a J. Kalaš na mě působí nedůvěryhodně. Chápu, že nechtějí prozrazovat své produkty (pokud nějaké mají) kvůli konverznímu poměru.

Viděl jsem také některá videa z kurzu Megabyznys od obou pánů. Tato videa však nebyla přímo o Amazonu, ale spíše o značce, komunikaci s dodavatelem nebo založení stránky na FB a Youtube. Celkově na mě oba působí jako teoretici, kteří se dívali na celý proces jen někomu přes rameno.

Kampaně plné lží

V kampaních je opět použito mnoho krásných představ, jak by všechno mohlo být skvělé, když budete vydělávat tolik peněz. Ale opět je to jen návnada a opakování mnoha vět, které už padly při minulých kampaních. Neříkám, že to časem nemůže být pravda, ale realita je trochu jinde.

Znám pár desítek účastníků kurzů Megabyznys a většina je na tom tak, že s Amazonem skončila kvůli neúspěchu nebo prodávají pár kusů denně s minimální marží. Jsou tu i světlé výjimky prodejců, kterým se podařilo nastartovat své prodeje.

Tyto lidi můžete vidět na webinářích nebo jiných akcích. Je to záměr, protože si autoři kurzu na webinář nepozvou někoho, kdo prošel celým kurzem a neprodává, i když se jedná o většinu účastníků.

Nechci však házet vinu na kurz. Problém je často i v lidech, kteří do podnikání šli a nedělají maximum pro úspěch. To se stává, protože obrovská motivace po kampani opadá.

Když delší dobu nevidíte výsledky, nechce se vám do Amazonu investovat více peněz ani času. Za měsíc se zkrátka podnikatelem nestanete a vše není tak jednoduché, jak se v kampaních tvrdí.

Sliby chyby

Poslední věc, která se mi nelíbí je jejich slibování. Nikdo vám nemůže zaručit, že budete prodávat 10 kusů denně s marží 5 dolarů, a tak mít zisk více než 30.000 Kč měsíčně. Jak vám mohou zaručit marži na produktu, když se ceny na Amazonu stále mění?

Stejné je to i se slibováním pravidelných prodejů. Algoritmy na Amazonu se stále mění stejně jako pravidla. Jeden den můžete být na první straně a druhý den vás může sestřelit konkurence nebo zmizíte z vyhledávání. Prodáváte na cizí platformě, která není plně pod vaší kontrolou a s tím musíte počítat.

pravda o podnikání na amazonu
Screen z videa kampaně „Z nuly na Amazon“

Například Amazon před dvěma dny oznámil informaci, že už dále nebude akceptovat rozdávání produktů výměnou za recenzi.

To je velice důležitá část celého byznys plánu, kterou dále nebudete moci dělat. Tím se mnohonásobně ztíží nastartování prodeje. Jak vám tedy může někdo zaručit jasný výsledek?

Jak tedy začít podnikat na Amazonu?

Ve zkratce bych řekl, že Amazon je určitě dobrý pro začátek podnikání. Dříve bylo bezesporu vše jednodušší než teď, ale i tak se dá rozhodně na Amazonu prorazit.

Nicméně k tomu nepotřebujete žádný předražený kurz, když veškeré informace se dají dohledat zdarma. Problém je především v tom, že zdroje již nemusí být aktuální.

To se vám ale časem stane i s kurzem. Informace, které jste včera mohli použít, jsou dnes již pasé. Je tedy třeba být stále v obraze. Tento článek je mnohem delší, než jsem původně zamýšlel, ale chtěl jsem uvést věci na pravou míru, aby se k vám dostala pravda o podnikání na Amazonu bez obalu.

Pokud chcete na Amazonu začít prodávat, tak si přečtěte, jak funguje celý Amazon Byznys. A pokud už prodáváte nebo máte konkrétní dotazy, tak se můžete ptát ve skupině na Facebooku Podnikání na Amazonu.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button