MarketingZdroje

Obrázky a Fotky ke stažení zdarma

Obrázky a Fotky

Většina z vás už jistě hledala na internetu obrázky, které můžete zdarma použít pro vlastní účely. Už jsem se setkal s případy, kdy po mně zákazník požadoval úpravu fotek s vodoznakem, které stáhnul ze shatterstock, což je placená fotobanka.

Klienta jsem varoval a zakázku odmítl. Z podobných krádeží obrázků mohou být obrovské pokuty. Opravdu to za to stojí? Proto jsem pro vás udělal výběr fotobank, ze kterých můžete stahovat obrázky zdarma pro komerční i nekomerční účely.

Obrázky můžete upravovat, použít na web, facebook, covery, příspěvky, články, poukazy a podobně. Popřípadě se můžete podívat na druhou část článku.

Jaké jsou licence pro použití zdarma?

Před samotným seznamem prvních 20 zdrojů bych vás chtěl trochu seznámit s licencemi pro používání obrázků a fotografií zdarma. Vždy si zkontrolujte, jestli obrázek podléhá licenci Public Domain (Volné dílo) nebo Creative Commons Zero (CC0).

Public Domain (Volné dílo) – Dílo, jehož majetková práva nejsou nijak chráněna.

Creative Commons Zero (CC0) – Autor díla souhlasil se zveřejněním a vzdal se všech autorských práv.

Pokud tedy obrázky podléhají jedné z těchto dvou licencí, můžete obrázky a fotky stahovat, upravovat, kopírovat, zpracovávat pro komerční i nekomerční účely bez získání dalšího souhlasu a nutnosti uvedení autora díla.

Někdy je však dobré podpořit samotného autora sdílením. Doporučuji také prostudovat si možnosti použití obrázků z jednotlivých fotobank, než obrázek použijete.

Časem se práva fotobank mohou měnit a některé fotobanky například vyžadují uvedení autora u použitých materiálů. Nyní se už vrhneme na samotné zdroje pro stažení obrázků zdarma.

Fotobanky zdarma

1. Google

Stačí přepnout Google pro vyhledávání obrázků a můžete najít opravdu obrovské množství obrázků, ale většinu z nich nemůžete použít pro své účely. Pokud si však na Google rozkliknete rozšířené hledání, můžete si zvolit druh licence, který má Google vyhledávat.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

V kolonce Práva k použití můžete vybrat možnosti, podle kterých se vám budou obrázky filtrovat. Můžete zde najít mnoho zdrojů z různých free fotobank jako je například Pixabay.com.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

2. Pixabay

Na Pixabay můžete najít více než 860.000 obrázků, vektorů, ilustrací ale i videí, které jsou pod licencí CC0. Jedná se o největší fotobanku zdarma a obsahuje i obrázky z jiných fotobank. Nejlepší výběr obrázků najdete ve výběru editora.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

3. Gratisography

V této fotobance můžeme najít velice kvalitní obrázky a fotky pro články na blog nebo reklamu. Fotky jsou velice emotivní, kontroverzní až šílené. Dají se zde najít opravdu skvělé fotky, které zaujmou na první pohled.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

4. Pexels

Pexels je vyhledávač obrázků zdarma z různých fotobank jako například Unsplash, Gratisography a Pixabay, které jsou pod licencí CC0.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

5. Unsplash

Unsplash nabízí každých 10 dní 10 nových obrázků. Všechny jsou pod licencí zdarma CC0. Můžete si také obrázky a fotky nechat zasílat přímo newsletterem.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

6. Jay Mantri

Jay Mantri je autorem této fotobanky a každých 7 dní nabízí 7 nových fotografií, především z přírody.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

7. Little Visuals

Zde můžete najít několik desítek kvalitních obrázků s licencí CC0. Tato fotobanka vznikla v roce 2013 a nyní už bohužel nepřibývají nové fotky.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

8. Free Nature Stock

Autorem této fotobanky je Adrian Pelletier, který se snaží přidávat každý den jednu novou fotografii.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

9. Startup Stock Photos

V této fotobance můžete najít fotografie z prostředí kanceláře. Většinou jsou zde obrázky notebooků, mobilů a grafů. Hodí se především pro firemní weby, vývojáře a osobní weby.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

10. Libre Shot

Na LiberShot najdete několik stovek fotografií ve vysokém rozlišení, které přibývají každý den.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

11. Foodies Feed

Na Foodies Feed můžete najít fotky jídla s licencí CC0. Pokud máte například eshop s potravinami nebo restauraci, tak je to pro vás ideální zdroj.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

12. Wefunction

Autorem této fotobanky je Liam McKay a nabízí své fotografie ke stažení a použití zdarma.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

13. Viintage

Zde najdete výběr retro obrázků s licencí Public Domain.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

14. Je Shoots

Fotografie z domácího prostředí, města nebo technologie můžete najít na této fotobance jejímž autorem je Čech – Jan Vašek.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

15. Picjumbo

PicJumbo je rozsáhlá fotobanka, která nabízí obrázky a fotky zdarma, které můžete použít pro svůj web nebo články. Ve fotobance můžete najít známá česká místa, protože autorem je Čech – Viktor Hanáček. Navíc nabízí prémium verzi, ve které získáte obrázky, které autor běžně nepublikuje.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

16. Death to the Stock Photo

Po přihlášení do newsletteru na tomto webu vám budou pravidelně každý měsíc chodit do vašeho emailu nové fotografie. Pokud chcete vidět celý archiv obrázků, musíte si zaplatit členství.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

17. Realistic Shots

Zde najdete mnoho fotografií Apple produktů, pláží, kávy, zvířat a podobně. Každý týden přibývá 7 nových fotografií.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

18. Split Shire

Fotobanka SplitShire je rozdělená do 20 kategorií, které jsou plné opravdu krásných fotografií, které můžete použít na web nebo na letáky.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

19. Pdpics

Na tomto webu je několik tisíc obrázků, které jsou pod licencí Public Domain

obrázky a fotky zdarma ke stažení

20. Life of Pix

Jako třešinku na dortu jsem do tohoto výběru zařadil fotobanku LifeOfPix, kde můžete najít mnoho obrázků měst, objektů, přírody nebo moře od mnoha autorů. Také můžete navštívit sesterský web Life of Vids, na kterém najdete videa zdarma.

obrázky a fotky zdarma ke stažení

To je pro tuto část vše. Zde jsem shrnul nejznámější a nejpoužívanější free fotobanky, ze kterých můžete čerpat obrázky a fotky pro svůj web, tiskoviny, reklamy a podobně.

Pokračování v dalším článku

Ve druhé části shrnu weby, které mají trochu upravené licenční podmínky například tím, že musíte u obrázků a fotografií uvést autora. Není to u všech, ale pouze u několika fotobank. Všechny free fotobanky v tomto článku jsou s licencí Public Domain nebo CC0.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podívej se
Close
Back to top button