MarketingOsobní

MLM Podvod nebo příležitost?

Je MLM podvod nebo příležitost?

MLM, Síťový marketing nebo Multilevel-Marketing, jinak také označovaný jako letadlo, pyramida nebo ponziho schéma (to je trochu jiný model). Většina z nás se s těmito výrazy již setkala a většinou v negativním slova smyslu.

Já osobně mám s MLM také poměrně negativní zkušenost. Beru to však především jako svoji osobní chybu, a proto bude tento článek co nejvíce objektivní. Dozvíte se, jak funguje MLM, na co si dávat pozor, proč jsou MLM projekty označovány za podvod a mnoho dalšího.

Jak funguje MLM?

Zásadou MLM je tvořit vlastní síť distributorů (prodejců). Tito lidé většinou musí zaplatit vstupní poplatek za „produkt“. Právě tento produkt by měl být pravou hodnotou pro vaše partnery.

mlm podvod nebo příležitost
Schéma šíťového marketingu

Často se bohužel stává, že partner si kupuje spíš možnost tvoření MLM sítě než samotný produkt, který je jenom na oko. Pokud pod sebou máte zaregistrované své prodejce, získáváte provize za jimi zprostředkované prodeje i za jejich partnery.

Je zjevné, že časem to může být i pasivní příjem. Jestliže vám však někdo bude tvrdit, že jsou to jednoduše vydělané peníze a že úspěšnost je zaručena, tak mu nevěřte a jděte od takového člověka co nejdál, protože vám lže jen proto, aby z vás vydělal pár chechtáků.

Proč je MLM označován za podvod?

MLM sám o sobě je poměrně funkční model, ale má několik problémů. Těmi jsou firmy a jejich „lapači“ (lidé, kteří lžou svým klientům, aby vydělali peníze). Pomocí MLM můžete prodávat fyzické nebo finanční produkty.

Často jde o pojištění, půjčky, investice a z fyzických produktů náplasti, kosmetika, potravinové doplňky a podobně. Největším problémem je lhaní samotných firem a partnerů jenom proto, aby získaly z lidí peníze.

Pokud jdete do nějakého MLM, dobře se rozhodněte, v jakém projektu budete tvořit svou síť a jaký produkt budete prodávat. O dané firmě a produktu si vyhledejte co nejvíce informací, můžete tak ušetřit mnoho peněz a problémů.

Podvodné společnosti jako je OVB učí své partnery lhát za účelem vydělávání peněz. Učí je dělat ze sebe na oko úspěšného podnikatele, i když jsou až po uši v dluzích. A partneři takových firem rádi lžou a tají informace, když za prodeje mají provize.

DOBRÁ RADA: Nikdo vás nemůže nutit uzavřít smlouvu nebo udělat registraci hned. Proto si raději nechte celou nabídku pořádně projít hlavou. Zjistěte si veškeré informace o dané firmě a pokud víte, že je důvěryhodná, vytvořte si plán propagace. NEREGISTRUJTE SE HNED!

Jaké jsou druhy MLM?

Produktové MLM

V produktovém MLM by měl být zásadní samotný produkt. MLM síť je jen prostředek, jak daný produkt šířit. Často se stává, že partneři doporučují produkt, se kterým nemají žádné zkušenosti nebo mají dokonce negativní zkušenosti. Tak by to fungovat nemělo.

Pokud něco doporučujete ostatním, měli byste být přesvědčeni o tom, že produkt je kvalitní a může pomoci dalším zákazníkům. Pokud budete propagovat produkt, kterému sami nevěříte, bude těžké a prakticky nemožné uspět.

mlm podvod nebo příležitost
Známé Multilevel projekty

Většina lidí v produktovém MLM neuspěje, ostatně tak je to v každém podnikání. Zde je ale smutná realita. Úspěšní lidé totiž vydělávají na úkor těch neúspěšných. Pokud je však produkt kvalitní sám o sobě, je to ta lepší varianta. Pokud je hlavním produktem možnost tvoření sítě, tak je to špatný projekt.

Investiční MLM

Investiční MLM se liší tím, že je možné vydělávat i bez nutnosti registrování dalších lidí. Takovéto projekty jsou většinou založeny na ponziho schématu.

Můžete si vybrat z řady balíčků nebo členství, které vám zhodnocují vaše investice. Tyto projekty jsou předem odsouzeny k zániku. Bohužel nikdo neví, kdy přijde konec.

mlm podvod nebo příležitost
Investiční projekty nabízí balíčky nebo různé podíly

Tím, že investice z balíčků jsou vypláceny z nákupu balíčků jiných členů, je třeba stále rozšiřovat síť zákazníků (investorů). Nyní nastupuje opět MLM systém, ve kterém většinou můžete získat podíl na zisku z vašich partnerů.

Takové projekty se nejdříve snaží vybudovat dobrou pověst mezi veřejností, protože v tu chvíli, kdy je projekt označen jako důvěryhodný, získává mnohem více lidí a peněz ze zakoupených balíčků. Projekt skončí tehdy, když je v něm dostatek peněz.

Jak nedělat MLM?

Na Facebooku můžete pozorovat, že si vás přidávají do přátel neznámí lidé nebo Fake profily, které posílají různé nabídky. To je Spamování a takovým způsobem svoji síť nemůžete dlouhodobě budovat.

Tyto fake profily se objevují stále více, protože lidé propagují vzdělávací online kurz pro podporu MLM od Adriana Kolka. Partneři dostávají od svého leadra instrukce, jak propagovat jeho kurz.

Bohužel jde o velice neefektivní metodu, protože tímto stejným způsobem propaguje několik desítek partnerů.Mají za úkol přidávat si cizí lidi na FB do přátel, označovat je v příspěvcích, sdílet do skupin, psát soukromé zprávy uživatelům, získávat kontakty a telefonovat. Toto doporučují dělat několikrát denně.

mlm podvod nebo příležitost
Spam není ideální formou propagace

Z toho je pochopitelné, že, když to dělá větší množství lidí, je všude více než dost stejných nabídek a partneři tak oslovují jednoho člověka více než 5x a pak už se jedná o spam. Pokud se chcete vyhnout špatným reklamám na Facebooku, tak doporučuji přečíst článek, jak zabezpečit Facebook.

Tento způsob pak vrhá negativní světlo jak na partnery, tak na kurz, který doporučují. S daným kurzem nemám osobní zkušenost, pokud však tvůrce tohoto projektu učí své partnery spamovat masy lidí, nevím, jestli je to ten správný leader.

Ovšem jak říkám, s kurzem nemám zkušenost, takže nehodnotím jeho obsah. Nyní už ale snad lepší přehled jestli je MLM podvod nebo příležitost pro vás. Systém jako takový funguje ale problémem jsou Lidi a firmy v MLM.

V další části se podělím o své zkušenosti s MLM. Popíšu, jací lidé většinou dělají MLM a jaké jsou faktory úspěchu i proč většina lidí neuspěje, jak v MLM tak i jiném podnikání.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podívej se
Close
Back to top button