NávodyMarketing

Jak zabezpečit Facebook?

Jak na bezpečný Facebook?

V první části článku rozeberu bezpečnost nejen na Facebooku, ale na celém internetu. V druhé části se zaměřím na pár funkcí, které vám pomohou dostat Facebook pod kontrolu.

Pozor na Phishing

Phishing je podvodná technika, pomocí které se útočník snaží získat citlivé údaje. Většinou tyto útoky fungují jako emailové zprávy, ve kterých vám přijde blahopřání nebo nějaká žádost. V této zprávě je většinou odkaz, který vede na falešnou přihlašovací stránku. Více najdete na Wikipedii.

bezpečnost na facebooku

Podobný případ se nedávno stal jedné Youtuberce, které přišla (phishing) emailová zpráva s gratulací k 50.000 followers na Instagramu. V emailu byl také odkaz na stránku, která vypadala jako přihlašovací stránka na Instagram účet.

Tam zadala své přihlašovací údaje v domnění, že se přihlašuje na Instagram. Po chvíli jí útočník změnil jméno, heslo a email. V tu chvíli už účet prakticky nebyl její.

Jak funguje phishing?

Takovéto přihlašovací stránky vypadají jako věrné kopie originálních stránek. Mají totiž za úkol uživatele zmást, aby zadal své přihlašovací údaje.

bezpečnost na facebooku

Poslední dobou je podobných útoků stále více. Je to především kvůli jednoduchosti. Stačí udělat jeden prototyp přihlašovací stránky a po hromadném rozeslání může útočník získat více kontaktů než z cílených útoků. Nejedná se o problém jen u sociálních sítí, ale především u internetového bankovnictví a finančních účtů.

Jak předejít phishing útoku?

Rozesílkám podobných phising emailů nebo zpráv na soc. sítích se nejspíš nevyhnete. Důležitá je opatrnost. Nezadávejte údaje přes podobné odkazy v emailech.

Pokud se přihlašujete, používejte vždy stejnou originální stánku. Podobné výzvy o zadávání vašich osobních údajů ignorujte. Důkladně zkontrolujte, na jaké URL adrese se přihlašujete.

Jak řešit napadení účtu?

Pokud zjistíte nějaké změny na svém účtu, může být již pozdě. Tuto situaci řešte pohotově s podporou dané služby. Je-li to možné, změňte veškeré přihlašovací i osobní údaje.

Jak zabezpečit Facebook – Viry a Mallware

Na Facebooku musíte být obzvláště opatrní. Vyskytují se zde viry a malware, které se maskují za obyčejné obrázky, gify nebo články. Tyto podvodné příspěvky vás přesměrují na neznámý web, který může do vašeho prohlížeče nebo FB nainstalovat škodlivé aplikace.

Útočník poté může ovládat váš účet a dělat různé akce, jako je přidávání přátel, psaní příspěvků, zakládání stránek, ale nejčastěji rozesílají podvodné zprávy, aniž byste o tom věděli. Takových případů stále přibývá a podobné příspěvky jsou většinou v inzertních skupinách.

bezpečnost na facebooku
bezpečnost na facebooku

Poslední měsíce byla v Čechách a na Slovensku obrovská lavina FB viru, který chodil zprávami a vypadal jako video s názvem (My video, Private video „vaše jméno“ video a podobně).

Po kliknutí na odkaz se zobrazí stránka podobná youtube s žádostí o nainstalování My Gif doplňku do prohlížeče Google Chrome.

Po nainstalování tohoto doplňku váš profil na Facebooku začne rozesílat podobné podvodné zprávy do chatu vašim přátelům.

Jak předejít napadení virem?

Neklikejte na každý odkaz, který na FB vidíte a buďte opatrní. Neinstalujte neznámé doplňky do prohlížečů ani aplikace na Facebook. Pokud vám někdo pošle ve zprávě neznámý odkaz, zeptejte se, co se pod ním skrývá, než na něj kliknete.

Jak zabezpečit Facebook?

Když máte napadený prohlížeč, je potřeba z něj odstranit neznámá rozšíření a doplňky. Jestliže máte napadený Facebook účet, je nutné odstranit nežádoucí aplikace. To si ukážeme v dalším kroku. Prohlížeč poté zkontrolujte antivirovým programem a pro jistotu si změňte heslo na svém účtu.

bezpečnost na facebooku

Aplikace na Facebooku

Pomocí aplikací můžete do Facebooku vkládat různé funkce. Aplikace můžou být například hry, Instagram, soutěžní aplikace, kvízy nebo aplikace různých webů, pomocí kterých se můžete přihlašovat jako uživatel Facebooku.

Můžete si vytvořit i vlastní aplikace, se kterými můžete automatizovat například sdílení do skupin nebo plánovat příspěvky. Aplikace si berou z uživatelského účtu vždy základní informace jako jméno, profilovou fotku a veřejné informace.

Dále si můžete nastavit, jestli aplikaci zpřístupníte email a možnost práce s vaším profilem, například publikování příspěvků, změna údajů a podobně. Jak už jsem psal, aplikace za vás mohou automaticky dělat různé akce, proto se útočníci na Facebooku snaží tyto aplikace přidat uživatelům na profil.

A někdy můžete přidat aplikaci, aniž byste o tom věděli. Útočník pak ovládá váš profil. Aplikace můžete spravovat nebo odstraňovat v nastavení Facebooku.

bezpečnost na facebooku

Jestliže tedy zaznamenáte, že se na vašem profilu dějí nějaké aktivity bez vašeho přičinění, zkontrolujte si v menu záložku Aplikace a jejich nastavení. Pokud tam budou některé, které neznáte, odstraňte je.

bezpečnost na facebooku

Správa předvoleb pro reklamu

Zobrazuje se vám na Facebooku nezajímavá reklama? To je díky předvolbám pro reklamu. Facebook o vás zjišťuje nespočet informací, aby mohl co nejlépe cílit svou reklamu. Tato data se vám přidávají do vašich předvoleb pro reklamu. Mnoho dat už můžete získat jako obyčejný uživatel pomocí Graph Search.

Pokud se reklamě na Facebooku nechcete vyhýbat například Adblockem, tak je dobré si upravit vaše předvolby, aby obsahovaly relevantní informace. Často se stává, že jsou v předvolbách staré informace, a proto se vám zobrazují reklamy, které vás absolutně nezajímají.

Předvolby pro reklamu můžete nastavit kliknutím na šipku v pravém rohu reklamy (Reklama je označena slovem Sponzorováno). Kliknete na tlačítko „Proč se mi to zobrazuje?“.

bezpečnost na facebooku

Následně vám vyskočí tabulka s vysvětlením. Když rozkliknete položku „Možnosti“ můžete vypnout zobrazování veškerých reklam této stránky. Pro nastavení vašich předvoleb klikněte na „Spravovat předvolby reklam“.

bezpečnost na facebooku

Nyní se vám zobrazí veškeré zájmy a informace, které o vás Facebook nasbíral pro předvolbu reklam. Reklamy jsou také zaměřené podle demografických údajů, které můžete jednoduše nastavit kliknutím na tlačítko „Upravit profil“. Předvolby můžete také najít na tomto odkazu.

bezpečnost na facebooku

Po kliknutí na předvolbu se vám zobrazí reklamy, které byly vytvořeny s cílením na danou předvolbu.

Přátelé na Facebooku

Už se vám někdy stalo, že jste poslali žádost o přátelství a na přijmutí či odmítnutí jste čekali dlouhou dobu? Určitě to zná každý, a kdo ne, ten na žádost už zapomněl. A co se tedy s takovými žádostmi stává?

Pokud vaši žádost daný člověk odmítne, automaticky se stáváte „Sledujícím“ daného profilu. Pokud daný člověk nepřijme ani neodmítne žádost, tak končí ve správě žádostí. Veškerou správu těchto žádostí najdete na tomto odkazu.

Zde vidíte nabídky na nová přátelství a návrhy nových přátel. Při rozkliknutí odkazu „Zobrazit odeslané žádosti“ se vám zobrazí vaše žádosti, na které dotyčný člověk nereagoval. Jsou to tedy nevyřízené žádosti o přátelství. Většinou tam najdete i několik let staré žádosti.

Bezpečnost na internetu je důležitá, protože zde uchováváme své osobní údaje. Teď už víte, jak zabezpečit Facebook a další jeho funkce.

Doufám, že jsem vám odkryl další tajemná zákoutí Facebooku, aby jeho používání pro vás bylo bezpečnější a příjemnější. Když už jsme u těch podvodů.. Víte, jaký mám názor na MLM?

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button