NávodyAmazon

3 Způsoby, jak platit dodavatelům

Jak platit dodavatelům?

V tomto článku se dočtete o 3 možnostech, jak platit dodavateli za zboží nejen do Číny, ale po celém světě. Dozvíte se základní výhody a nevýhody těchto možností.

Vždy se ale musíte svého dodavatele předem zeptat, jaké možnosti plateb akceptuje. Většinou je to Paypal, Western Union a bankovní převod.

PayPal

Tuto online peněženku zná dnes už skoro každý, kdo se pohybuje v online prostředí. Návod, jak zaregistrovat účet na Paypal vám sem bohužel nedám. Na internetu takových návodů najdete opravdu mnoho a není na tom nic těžkého. Stačí vyplňovat položky podle instrukcí krok po kroku.

K registraci budete potřebovat své osobní údaje, email a později pro ověření kopii svého občanského průkazu, řidičského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti.

Pro ověření adresy je potřeba zaslat kopii dopisu, který není starší než 6 měsíců a je na něm vidět vaše jméno, adresa a datum.

jak platit dodavatelům

Když máte svůj účet ověřený, stačí už jenom přidat svou kreditní kartu a bankovní účet. Pokud budete přes Paypal pouze platit, stačí vám připojit platební kartu. Pokud budete platby přijímat, je dobré přidat i váš bankovní účet.

Nyní už můžete bez problémů platit přes PayPal. Před samotnou platbou si zkontrolujte, jestli máte povolené online platby a nastavený dostatečný limit na kartě.

Pokud platíte dodavateli, vždy plaťte způsobem „Platba za Zboží nebo skužby“ viz. screen. Do informací k platbě vždy vyplňte konkrétní zboží, za které platíte. Je to ochrana před případnými problémy.

jak platit dodavatelům

Výhody Paypalu

 • Rychlost platby – Platby se připisují okamžitě
 • Platbu můžete provádět online
 • Při podvodu můžete získat své peníze zpět

Nevýhody Paypalu

 • Vysoké poplatky za transakce Více na tomto odkazu.
 • Konverze měny – Pokud platíte z CZK účtu na USD dochází ke konverzi měny. Můžete zvolit, jestli měna bude konvertovat u vaší banky nebo u PayPal (Většinou se vyplatí konvertovat měnu u vaší banky.).

Western Union

Dalším způsobem platby je Western Union. Platba přes WU probíhá poměrně jednoduše. Můžete si vybrat, zda budete platit online nebo přímo na pobočce WU, kterou můžete najít téměř na každé poště. Zde máte seznam poboček Western Union.

Platba Online

Platbu online jsem neprováděl, i když jsem se o to snažil. Posílání peněz online přes stránky WU nabízí pro ČR základní měnu EUR.

Tím, že bych poslal CZK přes základní nastavení WU v EUR na účet USD, by měna konvertovala 2x, a tak bych ztratil hodně peněz na poplatcích. Proto jsem vždy raději platil na pobočce.

Platba na pobočce

Na všech pobočkách můžete platit v CZK a na některých vybraných pobočkách můžete platit i v USD. Pokud máte Payoneer a vybíráte USD, můžete vše platit a přijímat bez jakékoli konverze měny. Tím ušetříte mnoho peněz na poplatcích.

Jak probíhá platba na pobočce Western Union?

Nejdříve od svého dodavatele musíte zjistit všechny potřebné údaje pro převod jako například Zemi, Adresu a Jméno a Příjmení příjemce platby. POZOR! Je potřeba zadávat jméno a příjmení ve správném pořadí.

Na pobočce Western Union uvedete veškeré údaje o příjemci platby a předložíte svůj občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a předáte peníze pro zaslání.

Údaje jsou převedeny do systému Western Union a vy dostanete unikátní MTCN kód, který musíte sdělit příjemci platby. POZOR! Tento unikátní MTCN kód nikomu jinému neukazujte ani neříkejte.

jak platit dodavatelům
Jak probíhá platba u Western Union.

Příjemce si může platbu vyzvednout hned po tom, co mu zašlete MTCN kód. Platbu je možné tedy dokončit během několika hodin.

Výhody Western Union

 • K zasílání platby není potřeba se nikde registrovat
 • Rychlost převodu (Několik hodin)
 • Platby mohou být prováděny bez konverze měny (Na některých pobočkách při platbě v USD)
 • Poměrně nízké poplatky za převod
jak platit dodavatelům
Poplatky za odesílání plateb u Western Union

Nevýhody Western Union

 • Tento způsob neakceptuje tolik dodavatelů jako Paypal nebo převod na účet
 • Pro provedení platby musíte na pobočku (Neplatí pro platbu online)
 • Je potřeba velká důslednost pro bezpečnost plateb

Bankovní převod

S touto platbou bohužel nemám zkušenosti. Bankovní převod je velice individuální. Záleží na poplatcích a podmínkách banky, ze které odesíláte peníze. Některé banky neakceptují posílání plateb například do Číny a jiných států mimo Evropu. U jiných bank jsou vysoké poplatky.

Tuto možnost jsem zde zmínil především proto, že je to nejčastější akceptovaná metoda platby u dodavatelů. Jako bankovní účet můžete využít online banku Payoneer.

Pokud máte nějaké konkrétní dotazy ohledně Amazonu, tak se můžete přidat do Facebook skupiny Podnikání na Amazonu.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podívej se
Close
Back to top button