AmazonNávody

Jak na Amazon a DPH?

Amazon a DPH

V tomto krátkém shrnutí se dozvíte, jak řešit Amazon a DPH jako podnikatel na Amazonu. Daň z přidané hodnoty neboli DPH je pro nás, jako pro spotřebitele sice nemilá, ale ne příliš zajímavá věc.

Ovšem v roli podnikatele, který chce obchodovat se svým zbožím či službami po celé Evropě nebo dokonce po celém světě, je to otázka dost zásadní. Nikdo přece nechce porušovat zákony.

Nejsem daňový poradce a nevidím do hloubky věcí. Tato oblast je natolik složitá, že je jistě dobré mít po ruce kvalitního odborníka. Ale protože mi chodí dotazy na základní věci, rozhodl jsem se, že udělám tento přehled, abyste se seznámili se strašákem zvaným „DPH“.

Jak na Amazon a DPH?

Z České republiky máme několik možností, jak k DPH přistupovat. Pokusím se je tu vyjmenovat a přehledně vysvětlit:

Jsem podnikatel – neplátce DPH v ČR (nebo EU) a prodávám na Amazonu v USA.

Jak víme, v Americe žádné DPH nemají. K prodejní ceně tedy žádné DPH nepřidáváme. V tomto směru je to jednoduché. Na druhou stranu vám Amazon posílá faktury za své služby, na kterých se DPH již objevuje. Proč? Protože my jsme podnikatelé, kteří čerpají služby, a sídlo máme ve státě, kde se DPH platí.

Jsem podnikatel – plátce DPH v ČR (nebo EU) a prodávám na Amazonu v USA.

Zákazníkům žádné DPH neúčtujeme, protože se nacházejí mimo EU.  Amazon nám účtuje DPH k poplatkům za své služby, ale my si můžeme požádat o vrácení.

Mám firmu v USA a prodávám zboží v USA.

Toto je nejjednodušší varianta z pohledu DPH. My nenavyšujeme cenu zboží o DPH a Amazon nám žádné neúčtuje, protože máme sídlo ve státě, kde se DPH neplatí.

Jsem podnikatel – neplátce DPH v ČR (nebo EU) a prodávám na Amazonu v Evropě.

V tomto bodě záleží na tom, jaké prodeje máte v konkrétní zemi. Jestliže celková částka za prodeje nepřesáhne „treshold“ nemusím se k DHP registrovat. Výše „tresholdu“ se v různých zemích liší. Pro nás je nejdůležitější:

  • Německo, Francie 100 000 EUR
  • Itálie, Španělsko 35 000 EUR
  • Velká Británie 81 000 GBP

Jsem podnikatel – plátce DPH v ČR (nebo EU) a prodávám na Amazonu v Evropě.

Tady narážíme na 2 proměnné. A sice: výše prodejů v konkrétní zemi a kdo je náš zákazník, jestli firma nebo koncový spotřebitel. Pro lepší přehlednost jsem připravil diagram:

amazon a dph
Diagram pro plátce DPH v ČR, kteří prodávají na Amazonu v EU

Mám firmu v USA a prodávám na Amazonu v Evropě.

Toto je varianta složitější na správu, zejména pro drobné podnikatele, kteří s registrací k DPH nemají zkušenosti. Jako firma se sídlem mimo EU se musíme registrovat k DPH v každé zemi, do které prodáváme, bez ohledu na výši prodejů.

A podávat náležitá daňová přiznání. Na druhou stranu si můžeme odečíst DPH, které nám účtuje Amazon. Zákazníkům potom účtujeme DPH. Pokud po nás bude chtít zákazník s platným daňovým číslem fakturu, musíme mu ji poslat s náležitým vyčíslením výše DPH.

Výše uvedené vyplývá z evropské DPH směrnice 2006/112. Pokud potřebujete konkrétní rady, obraťte se prosím, na daňového poradce.

Doufám, že se mi podařilo tuto problematiku alespoň trochu ujasnit, abyste věděli, který způsob podnikání pro Váš byznys na Amazonu (i jinde) bude nejlepší. Přeji všem mnoho úspěchů.

Chcete začít podnikat na Amazonu? Můžete si přečíst článek, ve kterém shrnuji celý Amazon Byznys model. A pokud máte nějaké konkrétní dotazy, tak se můžete přidat do Facebook skupiny Podnikání na Amazonu.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button