MarketingNávody

Co je Linkbuilding?

Linkbuilding

Pravděpodobnost, že někdo ve snu spatří adresu vašeho webu a ráno ji zadá do prohlížeče, není nejvyšší. O moc pravděpodobnější není ani to, že někdo přijde na váš web přes adresu zveřejněnou v tištěných médiích či televizi.

Pravděpodobnost kliknutí na grafický reklamní proužek – tzv. banner — se pohybuje přibližně od 1:1000 do 1:500. Jak se tedy noví návštěvníci na váš website vůbec dostanou? Z vyhledávačů, katalogů, bannerů a přes odkazy na jiných stránkách.

A právě poslední zdroj – zpětné odkazy na cizích stránkách – bude tématem tohoto článku. Ani vyhledávače však při tom nenechám úplně stranou. Vezměme to ale popořádku.

Co jsou zpětné odkazy a proč jsou důležité?

Míří-li odkaz ze stránky A na stránku B, jedná se o zpětný odkaz (anglicky back link nebo též inbound link) stránky B. Zpětné odkazy mohou být interní – pokud se stránky A i B nacházejí na tomtéž webu – nebo externí – pokud je stránka A na jiném webu než B. Dále se budeme zabývat již jen externími zpětnými odkazy.

Po přečtení prvního odstavce vás už jistě napadlo, proč jsou externí zpětné odkazy důležité pro váš web. Vedle vyhledávačů, jako Google nebo Seznam, a katalogů představují třetí největší zdroj nových návštěvníků. Ovšem odkazy v katalozích jsou vlastně také zpětné odkazy a ani optimalizace pro fulltextové vyhledávače se bez zpětných odkazů neobejde.

Ve skutečnosti tedy platí, že bez externích zpětných odkazů na web nepřijdou skoro žádní návštěvníci a bez návštěvníků je i sebelepší web k ničemu. Navíc zpětné odkazy pomáhají budovat značku, neboli brand. Čím častěji lidé někde uvidí odkaz na vaše stránky, tím spíše si vás zapamatují a tím spíše někdy opravdu přijdou.

Proč jsou zpětné odkazy důležité pro vyhledávače?

Moderní fulltextové vyhledávače, např. Google, Yahoo, Jyxo (které používají i portály Seznam a Atlas) či Morfeo (které používá portál Centrum), pracují s tzv. odkazovou popularitou (link popularity). Zjednodušeně řečeno, čím víc zpětných odkazů stránka má, tím lepší pozice v těchto vyhledávačích může dosáhnout.

Zároveň to ovšem musejí být kvalitní zpětné odkazy. To znamená, že by měly vést z tématicky co nejpodobnějších stránek a přímo v textu odkazu i v jeho okolí by se měla nacházet ta správná klíčová slova. Jinými slovy, máte-li web o autech, odkaz z diskusního fóra o papoušcích vám moc nepomůže.

Jak vypadá ideální zpětný odkaz

Tím se dostáváme k tomu, jak by měl vypadat ideální zpětný odkaz. Jako v mnoha jiných případech také zde se shodují kritéria vyhledávačů s preferencemi uživatelů. Bez nadsázky lze říci, že i ve vyhledávačích vám nejvíce pomůže takový zpětný odkaz, přes který se k vám proklikne hodně skutečných, dobře zacílených uživatelů.

Ideální zpětný odkaz tedy splňuje tato kritéria:

  • Nachází se na stránce, kterou pravděpodobně navštěvuje stejná cílová skupina lidí jako web, na který odkaz míří.
  • Vede na stránku tematicky velmi podobnou té, na které je umístěn. Cílová stránka by ovšem zároveň měla informace či nabídku domovské stránky odkazu vhodně rozšiřovat či doplňovat.
  • Je co nejvýstižněji popsán, takže návštěvník dokáže přesně odhadnout, co ho po kliknutí čeká.
  • Je označen značkou follow, která přidává odkazu větší váhu.
  • Je uveden v pozitivním kontextu.

Co je to linkbuilding a jak budovat zpětné odkazy?

Link building (někdy též dohromady linkbuilding), neboli budování externích zpětných odkazů, je vlastně webová obdoba public relations. Zatímco public relations mají za cíl, aby se o vás co nejvíce, a pokud možno v dobrém, mluvilo či psalo, cílem link buildingu je, aby se na vaše stránky co nejvíc odkazovalo.

Linkbuilding je jednou z mnoha SEO metod, které se používají pro lepší umístění ve vyhledávačích. Je mnoho způsobů, jak budovat zpětné odkazy a jde o kreativní způsoby, kterým se meze nekladou. Můžete využít například guestbloging, kde napíšete článek na jiný web s odkazem na ten váš.

V minulosti se používali tzv. link farmy. Jednalo se o weby, na kterých byly pouze odkazy ale nebyl na nich žádný hodnotný obsah. V minulosti tato metoda fungovala nicméně aktuálně vám může spíše uškodit.

Dobře proto promýšlejte, na kterých webech chcete mít své zpětné odkazy. já vám přeji hodně štěstí v linkbuildingu a pokud si nebudete vědět rady, tak mrkněte na mé služby SEO a Marketing.

Mirek Rohlíček

Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby na WordPressu od návrhu po realizaci. Často dělám i redesign, odvirování, zabezpečení, a zrychlování webů. Mám přesah do webdesignu, SEO a marketingu. V minulosti jsem prodával na Amazonu v USA a spolupracoval na Affiliate kampaních.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podívej se
Close
Back to top button